Nowa gra w świecie Stargate! [wideo]

Wytwórnia MGM oraz Arkalis Interactive ogłosili premierę najnowszej interaktywnej gry przeznaczonej na urządzenia mobilne. IGN donosi, że pierwszy epizod gry swoją premierę będzie mieć w marcu 2013 roku. Trailer przedstawia śliczne animacje z bardzo realnymi podobiznami całej drużyny SG-1. Nie jest to co prawda gameplay, co nie zmienia faktu, że filmy... Więcej...

chevron
SG-1

Czym jest?
Stargate: SG-1 jest jednym z najlepszych seriali scf-fi na świecie. Powstał on w 1996 roku jako kontynuacja wydarzeń filmu kinowego "Stargate". O jego sukcesie świadczy fakt że powstało 10 sezonów w trakcie których bił rekordy popularności w USA i na całym świecie. W 2007 planowane jest zakończenie produkcji serialu. Ale jego kontynuacji możemy spodziewać się w powstających właśnie filmach SG-1. Wspomnieć też należy o tym że wydarzenia z SG-1 dały początek drugiemu serialowi - Atlantis

 

 

O czym jest?
Najkrócej - o wielkim "O". Serial przedstawia historię wydarzeń tajnej kilkuosobowej wojskowej jednostki specjalnej Sił Powietrznych która bada inne planety i nawiązuje kontakt z innymi cywilizacjami za pomocą urządzenia zwanego Gwiezdnymi Wrotami, które pozwala na natychmiastowe przeniesienie się z jednej planety na drugą. Twórcą tej technologii jest rasa Pradawnych, która niegdyś była najpotężniejszą rasą we wszechświecie i teraz egzystuje na wyższym poziomie egzystencji.

 

Kolejne sezony
Początkowo stacja "Showtime" zleciła stworzenie dwóch sezonów (po 22 odcinki). Szybko jednak okazał się serial sukcesem, więc w czasie trwania emisji pierwszego sezonu zlecono produkcję dwóch kolejnych. Problemem też nie był piąty sezon na który się szybko zdecydowano. Po piątym sezonie serial SG-1 miał krytyczny moment. Nie tylko Michael Shanks zrezygnował z grania postaci Daniela Jacksona, ale i sam serial został anulowany, ale za to szczęśliwie znalazł nowy dom na stacji "Scf-Fi Channel", gdzie serial miał się zakończyć szóstym sezonem. Tam szybko okazało się że mimo odejścia Daniela serial bije rekordy oglądalności i już po nakręceniu finałowego odcinka serialu stacja zaproponowała stworzenie kolejnego siódmego sezonu. Tutaj jednak pojawiły się problemy dostępności głównej gwiazdy serialu - Richard Dean Andersona, które udało się rozwiązać poprzez ograniczenie jego obecności na ekranie. Powraca za to Daniel do obsady. Podobnie, sezon siódmy miał być ostatnim, jednak tym razem negocjacje w sprawie kontynuacji przeprowadzono wcześniej i ostatni odcinek sezonu siódmego (który został przerobiony ze scenariuszu filmu kinowego, który nie mógł już dłużej czekać na produkcje jako że serial nie chciał się skończyć) został zrobiony z myślą o kolejnym sezonie. Ósmy sezon był już wyraźnie wycofaniem się głównego aktora Richard Dean Andersona z serialu i nie miał już nie miał z powodów osobistych (wychowanie córki z Lost Angeles) zamiaru pojawić się w przypuszczalnym dziewiątym sezonie.
Dlatego w serialu SG-1 widać wyraźną różnicę pomiędzy pierwszymi ośmioma sezonami, a dwoma ostatnimi. W dziewiątym sezonie pojawiły się nie tylko nowe postacie, ale także nowy wróg. Wynika to z tego że pierwotną koncepcją było zakończenie serialu SG-1 na ósmym sezonie i wydarzenia z kolejnych sezonów miały być początkiem serialu Stargate Command. Na to jednak nie zgodziło się Sci-Fi Channel - stacja w USA odpowiedzialna za emisję premierowych odcinków. Jako że sam tytuł SG-1 był znakiem sukcesu kontynuowano nową formułę w obrębie SG-1. Powstały dwa sezony i po niskich wynikach oglądalności na Sci-Fi Channel stacja anulowała serial zaraz po emisji 200 odcinka. Niska oglądalność na stacji telewizyjnej ma się jednak nijak w porównaniu do popularności płyt DVD.

 

 

Historia SG-1
W pierwszej części serialu przez siedem lat dowódcą drużyny był pułkownik Jack O'Neill, który od młodości służył w jednostkach specjalnych. W ósmym sezonie po awansie na generała dowodził bazą SGC, w której znajdują się na Ziemi gwiezdne wrota. Drugim członkiem zespołu jest Sam Carter, będąca na początku drugodowodzącą w zespole, po awansie na podpułkownika przejęła dowództwo nad SG-1. Z rokiem przerwy do drużyny przynależy archeolog i lingwista Daniel Jackson. Podczas tego jednego roku jego miejsce zajęła postać Jonasa Queena - naukowca spotkanego na innej planecie. Stałym członkiem zespołu jest też Teal'c - były pierwszy przyboczny jednego z głównych wrogów, który postanowił przyłączyć się do Ziemian w walce z fałszywymi bogami. Oprócz tej grupy trzeba nadmienić postać generała Hammond'a który dowodził bazą przez siedem lat oraz major Fraiser która udzielała pomocy medycznej SG-1 nie raz.
W dwóch ostatnich sezonach dowództwo nad SG-1 zostaje powierzone podpułkownikowi o imieniu Cameron Mitchell. Jemu udaje się namówić do powrotu do SG-1 podpułkownik Carter, Daniela i Teal'c. Rok później do drużyny dołącza Vala która przez wiele wcześniejszych lat była międzyplanetarną oszustką. Od 2005 roku bazą dowodzi generał Hank Landry

 

Wróg
Głównym wątkiem serialu jest walka SG-1 z wrogimi Ziemi Goa'uld'ami zrzeszonymi w związek Władców Systemu. Te pasożytnicze stworzenia przypominające węże udają starożytnych bogów i tak co pewien czas SG-1 spotyka kolejno: Apofisa, Sokara, Anubisa, Baala- to są ci najwięksi. Oprócz tego SG-1 ma problemy z różnymi formami agencji NID, której zadaniem było patrzenie na ręce funkcjonowaniu SGC i jak się okazało często chodziło im o własne interesy, gdy to coraz bardziej biznesmeni zaczęli ingerować w ich działalność.
Od dziewiątego sezonu SG-1 ma do czynienia z nowym o wiele potężniejszym wrogiem o nazwie Ori. Są to istoty żyjące na wyższym poziomie egzystencji tak jak najpotężniejsza rasa - Pradawni. Co więcej Pradawni i Ori wywodzą się z jednej cywilizacji, ale konflikt ideologiczny między nimi zmusił ich do rozstania.

 

Sukces serialu
Głównym pomysłodawcą serialu była firma MGM która zakupiła prawa od Canal+ do filmu kinowego autorstwa Emmerich'a. Postanowili oni zebrać ekipę scenarzystów i reżyserów którzy by mogli stworzyć serialową kontynuację wydarzeń z filmu. Dyrektor MGM skontaktował się między innymi z Michael Greenburg'iem i Richard Dean Anderson'em. Słysząc o tym projekcie do drużyny dołączył Jonathan Glassner i Brad Wright. To był początek tworzenia ekipy producentów, którzy przez dziesięć kolejnych lat mieli tworzyć serial. Obecnie za realizację produkcji odpowiedzialne są dwie firmy: "Kawoosh! Productions" i "Gekko Film Corporation". Tymczasem same MGM (niedawno wykupione przez Sony) zajmuje się dystrybucją na rynku.

 

Sukces międzynarodowy
Serial osiągnął ogromny sukces. Znany jest na cały świecie. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Kanadzie i Australii. Bije rekordy oglądalności, a szczególnie przez większość czasu w amerykańskiej stacji "Sci-Fi Channel" dzięki czemu serialowi przypadł tytuł najdłużej kręconego serialu w historii scf-fi oraz w historii wszystkich seriali (drugie miejsce za dziewięcioma sezonami The X-Files).

 

Słowem podsumowania
Serial był kręcony w Vancouver i lada dzień nastąpi wyemitowanie ostatniego odcinka serialu. W Polsce przed 2000 rokiem w telewizji TVN zostały wyemitowane dwa pierwsze sezony. Prośby o kontynuowanie emisji nie poskutkowały i gdyby nie stacja HBO, która wznowiła emisję od trzeciego sezonu, w Polsce nie byłoby nawet dostępu do tego hitu. HBO wyemitowało już ósmy sezon, co zbliża nas do cywilizacji.

Login:
Hasło: