Nowa gra w świecie Stargate! [wideo]

Wytwórnia MGM oraz Arkalis Interactive ogłosili premierę najnowszej interaktywnej gry przeznaczonej na urządzenia mobilne. IGN donosi, że pierwszy epizod gry swoją premierę będzie mieć w marcu 2013 roku. Trailer przedstawia śliczne animacje z bardzo realnymi podobiznami całej drużyny SG-1. Nie jest to co prawda gameplay, co nie zmienia faktu, że filmy... Więcej...

chevron
Encyklopedia » Postacie » Postacie SG-1 » Daniel Jackson
Grany przez: James Spader, Michael Shanks
W drużynie SG-1 jest specjalistą od archeologii, któremu zawdzięczamy złamanie szyfru, dzięki któremu po raz pierwszy otwarto wrota. Jest językoznawcą, studentem mitologii i starożytnych kultur. Jego wiedze i ostry dowcip jest typowym elementem jego spotkań z innymi cywilizacjami i ziemskimi koloniami w całej galaktyce. W wielu sytuacjach zarówno skrępowany, jak i wybuchowy, jest inteligentnym i bezcennym członkiem programu Wrót.
Jackson ma unikalny sposób spojrzenia na świat, który go często poróżnia od reszty SGC. Jest bliskim przyjacielem Samanthy Carter, która często go popiera i rzadko sprzeciwia się jego zdaniu. Przyjaźń Jacksona z Tal'ciem posiada mniejszą siłę, jak to między naukowcem, a żołnierzem, ale mimo to ci dwoje często znajdują nić porozumienia. Dzielą się wiedzą o Goa'uld'ach, którzy podają się za starożytnych bogów jak i głównym ich celem jest chęć ich zniszczenia.
Jackson ma także mocną i jednocześnie skomplikowaną przyjaźń z Jack'iem O'Neill który często jest odmiennego zdania w sprawach galaktyki. Jackson będąc moralistą często docina O'Neill'owi, pokazując jednocześnie pogląd na daną sprawę z innej perspektywy. Obydwoje wplątali się w kilka etycznych dyskusji przez ostatnie lata, a jednak mimo to pozostali lojalnymi przyjaciółmi.
Daniel urodził się prawdopodobnie 8 lipca 1965 roku. W wieku ośmiu lat był bezradnym świadkiem wstrząsającego wydarzenia jakim była śmierć jego rodziców. Claire i Melburn Jackson ustawiali wystawę w Muzeum Sztuki na Manhattanie gdy kamienna kolumna spadła na nich i ich zabiła. Daniela później wychowywali przybrani rodzice, gdy jego dziadek Nicholas Ballard pochłonięty archeologią nie zajął się nim.
Jackson dorósł i został zapalonym archeologiem oraz specjalistą w starożytny kulturach i mitach. Był praktykantem Dr. David'a Jordan'a i wraz z Sarą Gardner (z którą Daniel był romantycznie powiązany przez pewien czas) i Steven'em Rayner'em odkrywali tajemnice przeszłości. Daniel pozostał przy swoich wierzeniach, że wielkie piramidy w Egipcie były lądowiskiem dla statków obcych. Przez te idee został ośmieszony w środowisku akademickim i niemal wszystko stracił. Szansę udowodnienia tych jak się okazuje prawdziwych teorii, dała mu tajemnicza kobieta - Dr. Catherine Langford
Pracując przez dwa tygodnie w tajnym kompleksie udało mu się rozszyfrować znaczenie tajemniczych egipskich znaków. Odkrył, że tak naprawdę są to konstelacje gwiezdne. Wkrótce odkrywając siódmy symbol umożliwił pierwsze po 50 latach otwarcie tajemniczego urządzenia o nazwie – Gwiezdne Wrota.
Jackson dostał się do pierwszej drużyny pułkownika O'Neill która wyruszył na Abydos gdzie odegrał istotną rolę w pokonaniu Naczelnego Władcy Systemu Ra. Na planecie przedstawiona została mu Sha're jako dar przez Kasufa (przywódcy Abydozjan). Jackson wybrał życie w tym nowym społeczeństwie po tym jak zakochał się w Sha're.
Rok później Jackson wita powracającego pułkownika O'Neill'a i kilku innych członków drużyny w tym kapitan Carter. Podzielił się z nimi odkryciem, że wrota mogą prowadzić do wielu innych światów. Jackson prowadził badania wokół piramidy i odkrył kartusze z wraz współrzędnymi wrót w całej galaktyce.
Zaraz po tym Sha're i jej brat Skara zostają porwani przez Apofisa i jego straż przyboczną. Goa'uld wziął ich przez wrota na planetę Chulack. Dlatego Jackson przyłączył się do SG-1 by ratować osoby które kocha i na Chulack odkrył że Sha're została wybrana na nosicielkę królowej Apofisa - Amonet. Daniel przyrzekł sobie, że ją uratuje i pozostał wraz z SG-1 by osiągnąć ten cel.
Abydozjański rok później Daniel powrócił wraz z Teal'ciem do swojego dawnego domu odkrywając, że Sha're sama tam wróciła, ponieważ Goa'uld Amonet jest uśpiony co dlatego że czeka on na urodzenie dziecka Amonet i Apofisa. Jackson korzystając z ponownego spotkania wyznał jej, że mimo dorastającego dziecka Apofisa w łonie jego żony ciągle ją mocno kocha. Jackson odebrał samodzielnie to dziecko na świat i przekazał je Kasuf'owi który miał za zadanie je ukryć.
Blisko rok później Jackson otrzymał wiadomość od Kasuf'a że Amonet powróciła i pojmała kilku Abydończyków. Dziecko zostało wysłane wraz z jej służebnicą na legendarny Kheb. Daniel spotyka Amonet stając się ofiarą jej urządzenia ręki. Jednak Sha're za pomocą właśnie tego urządzenia komunikuje się z Danielem przekazując mu swoje ostatnie myśli dotyczące gdzie została ukryte dziecko i namawia go by przebaczyła Teal'cowi który zabijając ją chciał go uratować. Sha're ginie i Daniel ma nową misję: Odnaleźć chłopca!
Jego poszukiwania doprowadzając SG1 do Kheb gdzie odkrywa, że dziecko przeżyło pod opieką potężnej Omy Desali. Jackson przyrzekał, że odnajdzie dziecko i będzie je chronić. To pierwsze osiągnął, ale zdecydował, że rozsądniej będzie, jeśli dziecko pozostanie z Desalą, gdzie będzie bezpieczne od Goa'uldów. Prawie rok później szybko dorastające dziecko Shifu odwiedza Jacksona by dowiedzieć się więcej o jego matce. Tak jak Oma Desala Shifu wstąpił na wyższy poziom egzystencji.
Kolejne jego spotkanie z Omą odbyło się po tym jak został poddany śmiertelnej dawce promieniowania ratując jednocześnie miliony ludzi na planecie Langara. Oma Desala przybyła spotkać się z nim i zaoferować wstąpienie. Po dyskusji na temat podjęcia decyzji rozpoczęcia nowej podróży, Jackson zadecydował, że może zdziałać więcej wstępując na wyższy poziom egzystencji porzucając jednocześnie swoją drużynę.
Jako istota z innych wymiarów Daniel był świadkiem wielu wydarzeń, jednak z powodu istniejących zasad ustalonych przez innych (którzy okazują się być Pradawnymi) nie może zmieniać przebiegu zdarzeń ponieważ w ten sposób inni jak i on odgrywaliby bogów. Odwiedza O'Neill i pomaga mu przetrwać istotny moment w jego życiu, gdy ten wpada w ręce Baal'a. To samo robi gdy Teal'c próbuje przetrwać okropną masakrę Jaffa.
Zdając sobie sprawę z tego, że Anubis podążą w kierunku Abydos chcąc unicestwić jego mieszkańców, Daniel prosi o pomoc SG-1. O'Neill przekonuje go, że jedynym sposobem by ocalić mieszkańców Abydos jest złamanie zasad Pradawnych i samemu interweniować. Nie słuchając ostrzeżeń Omy Daniel przeciwstawia się Anubisowi na pokładzie statku używając swoich mocy by go zatrzymać po tym jak ten miał zamiar użyć nowej broni do zniszczenia Abydos. Daniel jednak zostaje powstrzymany przez Pradawnych zanim zdążył zniszczyłby Anubisa. Planeta zostało zniszczona, gdy w międzyczasie Oma uratowała przez wstąpienie na inny poziom ludzi z Abydos.
Miesiące później SG-1 odnajduje Daniela na planecie Pradawnych VisUban pozbawionego wspomnień. O'Neill i Carter przekonują go do powrotu na Ziemie i tam odzyskuje swoje wspomnienia sprzed ascendacji. Teraz wraz z niemal całkowicie odzyskaną pamięcią Jackson ma drugą szansę na ponowne rozpoczęcie swego życia kontynuując swoje przygodoy wraz z drużyną SG-1.

Ważne odcinki: Film, Children of the Gods, The Torment of Tantalus, Blodlines, Fire and Water, Hathor, There But For the Grace of God, Politics, Within the Serpent's Grasp, The Serpent's Lair, The Gamekeeper, Need, Secrets, Holiday, Serpent's Song, Out of Mind, Legacy, Forever in a Day, Past and Present, The Devil You Know, Maternal Instinct, Crystal Skull, The Other Side, The First Ones, Scorched Earth, Absolute Power, The Light, 48 Hours, Summit, Last Stand, Meridian, Abyss, The Changeling, Full Circle, Fallen, Homecoming, Orpheus, Lifeboat, Enemy Mine, Evolution Part 1, Evolution Part 2, Chimera
Login:
Hasło: