Nowa gra w świecie Stargate! [wideo]

Wytwórnia MGM oraz Arkalis Interactive ogłosili premierę najnowszej interaktywnej gry przeznaczonej na urządzenia mobilne. IGN donosi, że pierwszy epizod gry swoją premierę będzie mieć w marcu 2013 roku. Trailer przedstawia śliczne animacje z bardzo realnymi podobiznami całej drużyny SG-1. Nie jest to co prawda gameplay, co nie zmienia faktu, że filmy... Więcej...

chevron
Stargate SG-1 » Odcinki » Sezon 9 » 9x02 Avalon - Part 2
< Poprzedni odcinek < --- > Następny odcinek >

Dane (powrót)
Numer:
176
Scenariusz
: Robert C. Cooper
Reżyseria
: Andy Mikita
Występują
: Bill Dow (Dr. Lee), Lexa Doig (Dr. Lam), Martin Christopher (Por. Marks), Obi Ndefo (Rak'nor), Stephen Park (Harrid), April Amber Telek (Sallis), Paul Moniz de Sa (Fannis), Greg Anderson (Administrator), Mark Houghton (Prior r Ori), Gary Jones (Sierżant Walter Harriman), Silya Wiggens (Therapist), Brahm Taylor (Villager), Nick Harrison (Knight).
Oglądalność na SciFi: 2,1
Opis (powrót)
Urządzenie do komunikacji stworzone przez Pradawnych sprawia że Daniel i Vala tracą przytomność na Ziemi, a ich umysły zostały wysłane do zupełnie innej galaktyki – gdzie żyją w ciałach dwóch osób których społeczność musi oddawać cześć diabelskiej religii.
Streszczenie (powrót)
 
Recenzja SGTokar'a
(powrót)

1. Wstępu ciąg dalszy
Odcinek ten najwyraźniej kontynuuje proces oswajania się z postaciami i historią, która w poprzednim odcinku wydawała się błaha i teraz powoli zaczyna nabierać kolorów. Jesteśmy u progu określenia celu dla działalności SGC i SG-1. Tylko, czemu do tego progu dochodzimy tak opornie?

2. Kłopoty z jaskiniami i wioskami(-)

Osobiście wyciąłbym połowę materiału z tego odcinka. Ja się pytam na diabła mi pół godziny zwiedzać dom Haroda i Salas’a (pominę już fakt, że zgadzałem się z poglądem Daniela i Vali – „nie tego oczekiwałem po cywilizacji Pradawnych” widząc taką wioske). Fakty, które miały być powiedziane można streścić do 25% materiału, dodatkowo parę humorystycznych wstawek Vali i do widzenia. Tymczasem poznajemy sypialnie, kuchnie, wszystkie przyrządy. Zamiast tego wolałbym wydłużenie rozmowy Daniela z generałem, czy też Daniela czytającego książkę, w których to scenach niejasno zostały przedstawione fakty dotyczące Pradawnych (o tym zaraz). Rozważania Daniela typu „skoro wszechświat nieskończony to skarb jest tu” mącone tekstami Vali były dla mnie niezrozumiałe. Tak samo cały proces przebiegu testu, w tym i dziwaczny bieg Camerona gdy oddawał monetę. Walka z rycerzem była ogólnie spoko ale w niektórych momentach bezczynne stanie Vali i Daniela którzy tylko sobie komentują że „o a jednak nie jest taki dobry” było beznadziejne. Jedynie Teal’c (Cameron trafnie stwierdził w poprzednim odcinku że on jest tylko tu od myślenia) zaciekawił się sytuacją, próbował ostrzelać żołnierza z broni, a potem przejąć miecz. Przez pewien czas myślałem, że Daniel po prostu na głos nie mówił, że myśli, że to kolejny test, ale gdy zaproponował ucieczkę moje przypuszczenia zostały rozwiane. Podsumowując wioskę i jaskinie można było przyciąć by dojść do naprawdę interesującego momentu zakończenia.

3. Pradawnych historia pogmatwana (-)

Historia Pradawnych i tak był to jeden wielki mętlik. Teraz jest jeszcze gorzej. Najbardziej zaskoczył mnie wniosek Mitcheal że Pradawni są z innej galaktyki, bo z tego co Daniel przeczytał to w żaden sposób nie wynika. Daniel potem to potwierdza ku mojemu zmartwieniu. Na podstawie książki Jackson stwierdza, że tysiące (i podkreślam słowo tysiące) lat temu Pradawni znaleźli galaktykę w którym założyli nowy dom o nazwie „Avalon” i stworzyli tam sieć wrót. Skoro to jest „nowy” dom to znaczy że nie „stary”. Minimum 5 milionów lat temu Pradawni opuścili Ziemie, 10 tysięcy lat temu wrócili na Ziemie z Pegaza. To chyba po powrocie na Ziemie Atlantydzi udali się do tej galaktyki Avalonu i tam stworzyli sieć wrót i ludzi. Ale znowu jak, bez swojego super miasta? Może mieli drugie? Może była druga ekspedycja? Może wtedy doszło do jakiegoś rozłamu i mamy Alteranie podzielili się na Ori i Pradawnych. Może to Ori stworzyli sieć wrót w galaktyce Avalonu, a Merlin to Ori. Wszystko nie jest jasne i pojawiły się kolejne dziury do łatania i tworzenia teorii. Jednak trzeba niestety ślepo przyjąć przypuszczenia Daniela że Pradawni nie wywodzą się stąd. Ale w takim razie zakładając że Avalon jest domem żyli oni tam 50 milionów lat temu (ponieważ tyle lat miało ziemskie DHD z Antarktydy). (UWAGA: Odsłuchałem tych dwóch tekstów z Frozen 01:08 – słowa Sam i 18:24 – słowa Janet, zwątpiłem czy tam jest fifty czy fifteen... sprawdziłem że ha’tak ma 50, więc chyba tak jest, ale to i tak nie wpływa na ciągłość wydarzeń, ponieważ 15 czy 50 milionów lat temu to i tak najdalsza data którą znamy).

4. Pradawni mimo to ciekawi (+)

Jak by nie było i jak by to nie zostało powiedziane zawsze wzmianka o Pradawnych powoduje zaciekawienie. W końcu sama Vala to powiedziała, że są oni najpotężniejszą rasą we wszechświecie i ich tajemnice muszą interesować. Mnie samego wciąga w całości próba ułożenia tej układanki, która mimo wielu dziur. Miłym szczegółem jest, że było osiem kamieni w układance cyfr czyli tyle ile jest w systemie matematycznym Pradawnych (obliczenia Jack’a na tablicy których Sam nie mogła rozszyfrować z odcinka Fifth Race).

5. Vala Croft (+)

Pożartowała, pokąpała się w złocie, uśmiechnęła się ładnie, skomentowała to i owo oraz miała nowy ciuch. Do rzeczy... w tym odcinku ładnie została pokazana jakby inna jej strona. Oto pani „pirat” okazuje się mieć ducha odkrywcy i jest żądna wiedzy, które to pragnienie usprawiedliwia chęcią władzy. Ma więc cele zbliżone do SGC które zdobywa technologię, a nawet Daniela który się uwielbia „uczyć” o wszechświecie. Oczywiście nie żeby ją chwalić i od razu do „białych” bohaterów przydzielać, ale jej słowa do generała, że ma nadzieje „że skończy się [ta przygoda] odnalezieniem czegoś wspaniałego” okazuje się prawdą, co wtedy uznałem za górnolotne omylne stwierdzenie.

6. „I zrozumiałem!” (+)

Chyba najbardziej do gustu ze wszystkich postaci przypadł mi charakter generała Landry’ego. Jak ostatnio mówiłem jego „nie owijanie w bawełnę” i podkreślanie takiego podejścia jest genialne. Jednocześnie wydaje się, że pozwala on na wszystko, chociaż co tu decydować, gdy wszystko za niego zaplanują. Jak powiedział „proszę powiedzieć gdzie i jak, a rozkażę panu tam iść”. Na dodatek jego przytaknięcie na zboczenie z tematu Vali i Camerona na temat zdobywania kobiet na innych planetach. Ha. Dodatkowo nagłe wyjście z biura i komentarz do Mitchela że jednak zrozumiał co Daniel mówił (ja miałem problem) i co Vala jeszcze tu robi... naprawdę aż z ulgą widzieć taką postać za sterami SGC.

7. Co jeszcze cieszy? (+)

Nie rozwodząc się za bardzo. Ciekawe Jaffa mają problemy, taka polityka, akurat przyda się nam w trakcie naszej kampanii wyborczej. Cieszy nawiązanie do urządzeń komunikacyjnych z „Citizen Joe”. Cieszy częste pojawianie się doktora Lee, który się stał postacią niemal regularna od odcinka „Prodigy” i teraz najwyraźniej trochę zagubionego gdy robi za głównego naukowca po odejściu Carter w SGC. Cieszy nawet widok głupiego Tel’tak’a (cargo ship) jak na Dakarze pełni funkcję dźwigu lecąc z jakimś rusztowaniem zawieszonym na linie. Najbardziej chyba cieszy pokaz umiejętności nowej pani doktor. Od pierwszego spojrzenia piękna sprawa.

8. Ori (+)

Rytuały tej wioski i sam motyw końcowy testu czystości jak i muzyczka przypominał trochę odcinek „Demons” (pomijając też fakt że wioska łudząco podobna jest do tej z „It’s Good to Be King”). Aczkolwiek mimo to scena miała swój smak i dramaturgię, szczególnie dzięki powiązaniu z równoległa akcją ratowania życia Vali w SGC. Scena spalenia no i nagłe wkroczenie kapłana Ori, który prowadzi naszych bohaterów w nieznanym kierunku. To pozwala przypuszczać że kolejny odcinek w końcu będzie na miarę czegoś naprawdę dobrego!

9. Podsumowanie: 7,5/10

Ponownie na ten odcinek patrzę jak na poprzedni. Miał on na celu zwolnienie akcji, oswojenie widzów z nowymi ludźmi w prostej sytuacji kryzysowej, która umożliwiła odkrycie komunikatora w skarbcu, który poprowadzi fabułę do czegoś naprawdę wielkiego. Pod koniec odcinek nawet historia się rozkręciła w akcji i tajemniczości. Wyjątkowa muzyczka się pojawiła. Trochę boli że te oswajanie trwa tak długo, ale niestety najwyraźniej musiało być to konieczne, w końcu te postacie oprócz Vali w jednym odcinku są dla nas zupełnie nowe. (Ogólnie szkoda, że nie stworzyli drużyny z osób znanych... na wzór SG-1 powiedzmy: wojskowy Ferreti, archeologiczna Sarah Gardner, naukowy Jonas Queen i ktoś nowy wojskowy drugodowodzący...). Bolą też niejasności i możliwe że nawet niekonsekwencje w tworzeniu historii Pradawnych, ale zobaczymy... w końcu wszystko co słyszymy to tylko teorie Daniela, a nie fakty. 7,5/10, trochę lepszy od poprzedniego, ale nie wystarczająco na 8!
Joe Mallozzi o produkcji (powrót)
Gdy byłem w sekcji z meblami w sklepie szukając nowej kanapy zadzwoniła moja komórka melodią Jubei-Chan z Ninja Scroll. Oznaczało to że dzwoni Rob Cooper (zastanawiałem się nad zmianą melodi na demo South Park’u).
„Cześć” - odpowiedziałem
“Więc” – rozpoczął Rob – “Co sądzisz o trzy częściowym odcinku?”
„Avalon” I i II – nasz odcinek otwierający miał na celu przedstawienie kilku głównych nowych postaci, nowego głównego wroga, nowy wątek Jaffa i ponownie przedstawić postać Vali – jak widać jest to wystarczająco dużo materiału na dwa odcinki. I tak było do czas gdy Robert zaczął pisać scenariusz kiedy to zdał sobie sprawę że dopiero otworzył kilka rzeczy.
Więc po zmianie założeń twórczych, struktury i przepisaniu od nowa dwu częściowy odcinek stał się trzy częściowy.
- Przerażająca scena spalenia Vali która została puszczona tak naprawdę jest znacznie stonowaną wersją tej którą mieliśmy początkowo.
- Sallis grana jest przez utalentowaną April Amber Telek która rozpoczęła karierę w wieku 10 lat. Wielu może ją rozpoznać jako Dr. Sara Beckman z serii telewizyjnej The Immortal.
- Sceny w wiosce były nie kręcona na zewnątrz, a w studiu. [...] W międzyczasie departament artystyczny, dekoratorzy i różni dyrektorzy pracują nad sposobem nadania różnego wyglądu dla tego miejsca które zostanie wykorzystane w innym czasie. Uważajcie na zupełnie inny wygląd tej wioski w odcinkach takich jak „Instinct”, „The Ties Tha Bind” i „Runner”.
Login:
Hasło: