Nowa gra w świecie Stargate! [wideo]

Wytwórnia MGM oraz Arkalis Interactive ogłosili premierę najnowszej interaktywnej gry przeznaczonej na urządzenia mobilne. IGN donosi, że pierwszy epizod gry swoją premierę będzie mieć w marcu 2013 roku. Trailer przedstawia śliczne animacje z bardzo realnymi podobiznami całej drużyny SG-1. Nie jest to co prawda gameplay, co nie zmienia faktu, że filmy... Więcej...

chevron
Stargate SG-1 » Odcinki » Sezon 1 » 1x10 The Torment Of Tantalus
< Poprzedni odcinek < --- > Następny odcinek >

Dane (powrót)
Numer: 11
Ocena: 9/10
Ocena fanów Oriona: 8,2/10
Ocena fanów Gateworld: 6,6/10
Ocena Gateworld: 4/4
Scenariusz: Robert C. Cooper
Reżyseria: Jonathan Glassner
Występują
: Richard Dean Anderson (Pułkownik Jack O'Neill), Michael Shanks (Doktor Daniel Jackson), Amanda Tapping (Kapitan Samantha Carter), Christopher Judge (Teal'c), Don S. Davis (Generał George Hammond), Elizabeth Hoffman (Catherine Langford), Keene Curtis (Ernest Littlefield), Gary Jones (Walter Harriman), Duncan Fraser (Profesor Langford), Nancy McClure (młoda Catherine Langford), Paul McGillion (młody Littlefield Ernest), Sheelah Megill (pokojówka Marta)

Opis (powrót)
SG-1 odnajduje narzeczonego Catherin Langord który przeszdł przez wrota w 1945 roku odkrywają starożytne miejsce które skrywa tajemnice wszechświata!
Streszczenie
(powrót)
Cathrin dowiaduje się o wyprawie Ernesta przez wrota
Daniel przeglądając archiwalne filmy z badań nad wrotami które otrzymał z Pentagonu dotarł do nagrania z 1945 roku, które pokazywały jak naukowcy ręcznie próbują ustanowić połączenie. W momencie gdy Jack przychodzi by odciągnąć Daniela od ekranu na badania lekarskie zauważają na nagraniu że naukowcom udało sie ustanowić połączenie. Co więcej udało im się przeprowadzić jedną osobę na drugą stronę ale zaraz po jej przejściu wrota zostały rozłączone. Daniel Jackson udaje się do domu dr. Langford zaniedbują obowiązki w bazie. Okazuje sie że córka odkrywcy ziemskich wrót nie wiedziała o powrocie Daniela, aczkolwiek O’Neill zdradził jej wcześniej że Daniel pozostał na Abydos. Generał Hammond zaczyna poszukiwać Jacksona. Daniel ma opory przed wyjawianiem informacji pani doktor ponieważ objęte są one klauzulą tajności. Jackson próbuje mimo to dowiedzieć się czegoś o eksperymencie z 1945 roku. Okazuje się że w tamtych czasach Cathrin miała 20 lat i nie uczestniczyła w badaniach, aczkolwiek wiedziała o nich co nieco od Ernesta. Okazuje się że był on jej chłopakiem i jednym z głównych młodych naukowców pracujących przy wrotach. Cathrin pomagała mu rozwiązywać techniczne problemy które występowały podczas badań prowadzonych przez jej ojca. Okazuje się że przez 40 lat Cathrin zabiegała o wznowienie programu, a także to że nie wiedziała o tym że w 1945 roku udało się jej ojcu uruchomić wrota. W notatkach ojcach nie było żadnego zapisku o tym, a i wojsko żadnych materiałów na ten temat nie udostępniało. Gdy Daniel puszcza kasetę z nagraniem z doświadczenia w którym wysyłana jest osoba przez wrota, okazuje się że osobą która przeszła przez nie był Ernest. Jego zniknięcie z życia Cathrin jej ojciec wytłumaczył wybuchem w laboratorium. Kłamstwem tym ojciec chciał oszczędzić jej świadomości że człowiek za którego chciała wyjść za mąż przedłożył pracę nad swoją miłością. Daniel który już przestał przejmować sie tajnością programu poinformował Cathrin ze udało mu sie zidentyfikować adres pod który Ernest został wysłany.

Cathrin z SG-1 wyrusza po Ernesta
W bazie Daniel Jackson dostaje naganę od generała Hammond’a za wyjawianie informacji cywilom. Po przybyciu O’Neill’a i Teal’ca generał zapoznaje ich z propozycją Jacksona dotyczącej misji na planetę na którą udał się Ernest. Cathrin chce wyruszyć razem z nimi. Gdy Carter przychodzi z informacją że lokalizacja planety Ernesta nie była znana Ra okazuje się że Sam też dobrze zna Cathrin. Generał został przekonany tą informacją ponieważ oznacza to możliwość zdobycia technologii lub znalezienie sprzymierzeńców przeciwko walce z Goa’uld’ami. Cathrin pod rękę z Danielem i Jack’iem przechodzą przez wrota na planetę Ernesta. Przodem wyruszyła już Carter wraz ze sprzętem oraz Teal’c. Przechodząc przez wrota znaleźli się w sypiącym się pomieszczeniu. Po chwili na przywitanie wychodzi starzy człowiek bez żadnego ubrania na sobie. Bez słowa podszedł do Daniela który się przedstawił. Po tym jak Ernet upewnił się że jest prawdziwy rzucił się w ramiona. Po chwili Daniel pokazał że także Cathrin przybyła z nimi. Gdy udało mu się ją rozpoznać szybko odwrócił się i wyszedł z pomieszczenia. Daniel poszedł za nim spotykając go w pomieszczeniu gdzie Ernest ubrał się w swoje ubranie. Okazuje się że żył całkowicie sam na tej planecie przez 50 ostatnich lat. Pokazuje Danielowi swój kalendarz i notatki. Odkrył że miejsce w którym się znajdują jest miejscem wymiany wiedzy. Z jego dziennika okazuje się że Ernest w swoim umyśle stworzył sobie wydarzenia w którym to Cathrin wróciła po niego już dawno temu. Przez 50 lat uważał że cały czas ona jest z nim. Słowa te usłyszała Cathrin która właśnie weszła do pomieszczenia i wytłumaczyła Ernestowi że ojciec nie powiedział jej co tak naprawdę się stało z nim, myślała że zginał dawno temu. Ernest tymczasem żył w przekonaniu że ona mu wybaczyła już dawno temu, tymczasem wcale tak nie jest.

Miejsce spotkania Czterech Ras
Tymczasem SG-1 po wstępnym rozpoznaniu okolic pałacu który znajduje sie tuż nad urwiskiem przy brzegu morza postanawia powrócić na Ziemie. Gdy podchodzą do DHD okazuje się że zostało ono poważnie uszkodzone. To jeden z powodów dla którego Ernestowi nie udało się powrócić – DHD nie jest wstanie wybierać adresu. Jednocześnie zbliża się coroczny potężny sztorm który może spowodować że wrota wpadną do morza. Podczas gdy Carter z Teal’ciem pracują nad uruchomieniem DHD Ernest zabiera resztę z powrotem do pomieszczenia w którym żył. Okazuje się że środkowe urządzenie w tamtym pomieszczeniu uruchamia wyświetlacze na ścianach z zapiskami w czterech różnych językach. Miejsce to musiało być miejscem w którym cztery potężne rasy spotkały się by zawrzeć przymierze. Okazuje się że urządzenia wyświetla wiele stron informacje w postaci wspólnego języka zapisanego w postaci atomowej. Ernest próbował je zrozumieć przez te wszystkie lata, ale bezskutecznie. Daniel upatruje w tym odpowiedź na cel istnienia.

Ucieczka z sypiącego sie pałacu
Carter tymczasem wpadła na pomysł doprowadzenia zasilania z DHD bezpośrednio do wrót i wybrania adresu ręcznie. Gdy okazuje się to skuteczne, niefortunnie podłoga pod DHD się zawala i urządzenia wraz ze źródłem zasilania spadło do morza. Daniel tymczasem odkrywa że jeden z języków na ścianach jest rasy Thor’a – Asgardu. Daniel nagrywa na kamerę kolejne strony wyświetlane w atomowym języku. Wtedy do pomieszczenia przychodzi reszta SG-1 po zasilanie z urządzenia które wyświetla te informacje. Daniel próbuje przekonać ich że nie powinni tego robić. Gdy nie udaje się dostać do środka urządzenia O’Neill wpada na pomysł wykorzystania panującej nad nimi burzy i piorunów do pobrania energii. Daniel tymczasem do samego końca pozostaje w sali spisując informacje z urządzenia. Cathrin zauważa że Daniel ma takie same objawy zapału naukowego jak Ernest w latach czterdziestych. Dlatego to on próbuje przekonać Daniela słowami że nie warto zdobywać wiedzy skoro nie będzie się miał nią z kim dzielić. Tymczasem kolejne pioruny zasilają wrota. Gdy Teal’c zaczął wybierać adres O’Neill idzie po Jacksona którego już brał siłą. Ten jednak się cofnął. Szczęśliwie zrezygnował z pozostania i postanowił zrezygnować z dalszego notowania. Daniel z Jackiem z przeszkodami dotarli do wrót w ostatniej możliwej chwili. W późniejszym czasie SGC próbowało ponownie ustanowić połączenie z planetą – bezskutecznie. Teraz dzięki temu że Daniel przeżył może będzie miał okazje spotkać tych obcych osobiście i zapytać się ich o te informacje których teraz nie mógł poznać. Po tych wszystkich wydarzeniach dr Langford pogodziła się z Ernestem.


Recenzja
(powrót)
To pierwszy który mnie się naprawdę podobał od momentu pilota. Przedstawia on kulisy programu Stargate, powraca inicjatorka programu oraz SG-1 odkrywa miejsce spotkania Czterech Potężnych ras.

Miłośnie (-)
Zacznę na przekór od małego minusa, jakim jest romantyczność w cudzysłowie spotkań Cathrin z Ernestem w latach czterdziestych. Chyba naprawdę tak nie przepadam za klimatem starszych filmów i tej specyficznej muzyki z tamtych czas że powrotu nie za bardzo strawne jest to dla mnie. Reżyser wydaje mi się że przesadził z próbą podkreślenia tego sposobami filmowymi faktu że działo się to w przeszłości.

Weteran (+)
Dosłownie w pewnej chwili dzieli się fascynacje Daniela faktem, że ktoś na Ziemi w XX wieku przeszedł już przez wrota. Że to się już kiedyś udało. Po tym odkryciu nawet sam Jack zainteresował się materiałami które dostali z Pentagonu. Odkrycie to jednak postawiło nam wiele pytań na które w trakcie odcinka odnajdujemy odpowiedzi za którymi kryła się sytuacja polityczna w latach czterdziestych oraz prywatne relacje grupy badaczy zafascynowanych odkrywaniem tajemnic potężnego kręgu.

Fascynacja (+)
W odcinku Daniel staje przed problemem przesadnej fascynacji swoją pracą. Fascynacji która go całkowicie niemal pochłonęła i spowodowała u niego utratę zdrowego rozsądku. Jego zainteresowania tak go pochłonęły że był gotowy poświęcić nie tylko własne życie, ale także innych. Był gotów można powiedzieć popełnić samobójstwo za samą znikomą możliwość poznania ostatecznej odpowiedzi. Doświadczenia Ernesta i jego nietrafny wybór pomiędzy miłością, a pracą pozwoliły przekonać Daniela do podjęcia jedynej słusznej decyzji którą był powrót na Ziemie w jednym kawałku i zachowanie możliwości poznania odpowiedzi w późniejszym czasie.

Cztery Rasy (+)
Tajemniczość i jednoczesna doniosłość miejsca do którego trafiły Ernest jest oczywista. SG-1 dociera do miejsca w którym spotykały się cztery pokojowo nastawione zaawansowane rasy spisując swoją wiedzę w uniwersalnym języku. Fascynuje fakt że tablica atomowa jest większa niż nasza obecnie.

Podsumowanie
Odcinek daje nadzieje na spotkanie członków potężnego przymierza, które może pomóc w walce z Goa’uld’ami i przedstawia nam naukową potęgę czterech ras, która chwilowo zostaje utracono. Daniel ratując sobie samemu życie jednak nie odpuści celu jaki sobie tutaj obrał. 9/10

Login:
Hasło: