Nowa gra w świecie Stargate! [wideo]

Wytwórnia MGM oraz Arkalis Interactive ogłosili premierę najnowszej interaktywnej gry przeznaczonej na urządzenia mobilne. IGN donosi, że pierwszy epizod gry swoją premierę będzie mieć w marcu 2013 roku. Trailer przedstawia śliczne animacje z bardzo realnymi podobiznami całej drużyny SG-1. Nie jest to co prawda gameplay, co nie zmienia faktu, że filmy... Więcej...

chevron
Stargate SG-1 » Odcinki » Sezon 8 » 8x16 Reckoning - Part 1
< Poprzedni odcinek < --- > Następny odcinek >

Dane (powrót)
Numer:
170
Scenariusz
: Damian Kindler
Reżyseria
: Peter DeLuise
Występują
: Tony Amendola (Bra'tac), Carmen Argenziano (Jacob Carter), Cliff Simon (Baal), Gary Jones (Technik), Samantha Banton (Baal's Lieutenant), Mel Harris (Oma Desala), Isaac Hayes (Tolok), Jeff Judge (Aron), Dean Aylesworth (Stary Anubis), Rik Kiviaho (Nowy Anubis), Vince Crestejo (Yu), Kevan Ohtsji (Przyboczny Yu), Michael Shanks (Głos Thor'a)
Oglądalność na SciFi: 2,1
Opis (powrót)
Replikatory rozpoczęły zmasowany atak na Goa'uld'ów zmuszając Baal do proszenia Ziemi o pomoc. Opór Jaffa ryzykucje cały swój ruch by odzyskać święte miasto na terytorium Baal'a.
Streszczenie (powrót)
Na spotkaniu Władców Systemu przedstawiona została przez wysłannika Baal’a propozycja by mu się poddali. Wtedy na stacji, na której odbywało się spotkanie pojawił się replikator będący repliką podpułkownik Carter który zabił wszystkich Władców.
Tymczasem Teal’c z Brata’ciem wraz z Sam i Danielem jako obserwatorami oczekują na pokładzie Ha’tak’a na przybycie statku rebeliantów Jaffa pod dowództwem Raknora. Gdy statek wyszedł z podprzestrzeni ten zaatakował Ha’tak na którego pokładzie było SG-1. Podczas próby ucieczki na planetę za pomocą pierścieni na pokład wdarły się replikatory którym udało się porwać Daniela wypuszczając wolno resztę zespołu.
Do SGC przybywa Jacob informując Jack’a o „kryzysie galaktycznym”. Ojciec Sam bez zezwolenia rady Tok’Ra przedstawił dowódcy SGC mapę z rozmieszczeniem statków Goa’uld’ów w galaktyce z której wynikało że kolejne ich statki są przejmowane przez Replikatory.
Na Ziemie udało się powrócić w jednym kawałku Carter, Teal’cowi i Bra’tac’owi. Natychmiastowo udają się na odprawę, podczas której zapada decyzję by wezwać Thora do pomocy w skonstruowaniu nowej broni która byłaby zdolna do pokonania Replikatorów (po odcinku „Geminii” uodporniły się one na broń z „New Order”). W chwilę później podczas próby usprawiedliwiania się przez Carter za nieświadomą pomoc Replikatorom przed O’Neill’em Thor z zaskoczenia przesyła ją na swój statek. Tam Sam proponuje aktywację komórek resztek replikatora by zdobyć informacje z sieci replikatorów które pomogą w ich pokonaniu. Po połączeniu się z tą siecią okazuje się, że ich statki są w całej Drodze Mlecznej.
Teal’c proponuje Bra’tac’owi by rebelianci Jaffa zajęli świętą świątynię na Dakarze, której zdobycie będzie oznaczało pokonanie Goa’uld’ów raz na zawsze. Okazuje się, że to miejsce jest symbolem dla wszystkich Jaffa, ponieważ to tam powstali. Bra’tac i Teal’c przekonali O’Neill’a że chcą wykorzystać fakt, że Baal jest zajęty walką z replikatorami wykorzystując całą swoją flotę pozostawiając bezbronną Dakarę. Propozycję tą później przedstawili także radzie rebeliantów Jaffa, która poparła ostatecznie zdanie Tolaka by „odbić Dakarę!”. Zadanie to siły Jaffa wykonały z łatwością jednak jak się później okaże to nie będzie ich główny problem. Trudniejsze będzie jej utrzmanie.
Tymczasem replikator Carter rozpoczyna badanie umysłu Daniela w poszukiwaniu informacji których ona poszukuje. By zmylić Daniela przyjęła ona postać Omy, która nakłaniała go do ponownej ascendacji, a co za tym idzie do otwarcia swojego umysłu. Daniela dzieli się obawami, że replikator Carter może wyciągnąć od niego informacje o jedynej broni, która jeszcze może ją pokonać.
W SGC Jacob wysunął propozycję O’Neill’owi by poradził Baal’owi aby dokonał odwrotu, skupił swą flotę i by atakował w grupie. Wtedy w pomieszczeniu wrót pojawia się Baal który prosi o pomoc wiedząc że z replikatorami w których pokonaniu Tauri pomagało nieraz Asgardowi. Jack jednak mimo nakłaniania ze strony Jacoba odmawia, ponieważ odwrót Baal oznaczałoby klęskę misji Teal’ca, a co możliwe nawet jego śmierć.
Jak się okazuje Baal służy komuś i proponuje mu wycofanie się i zaatakowanie wzmożoną siłą na replikatorów ponieważ nawet jego superżołnierze nie mogą sprostać nowemu wrogowi. Goa’uld któremu służy ma jakiś tajemniczy plan i nie zatwierdza tej propozycji nakazując Baal’owi by mu zaufał.
Tymczasem Sam i Thor przetestowali nową broń, którą udało im się stworzyć. Gdy udało im się zneutralizować replikatory na jednym ze statków to już na kolejnym te replikatory zdążył się uodpornić na tę nową broń. Na statek Thor’a wdarły się replikatory i był on zmuszony do odwrotu. Wbrew woli Sam przeniósł ją z powrotem do biura O’Neill’a samemu uciekając od Ziemi najdalej jak się tylko da.
Baal przy następnym spotkaniu ze swoim zwierzchnikiem, w którym informuje go o zajęciu Dakary zastaje go podczas zmiany nosiciela, która zaszła poprzez formę ascendowaną. Nakazuje on Baal’owi przerwanie walki z Replikatorami i zmiecenie z ziemi rebeliantów Jaffa.
Daniel w końcu poprzez filozoficzne zdanie udaje się odkryć że to Replikator Sam podszywa się pod Omę. Jednak to na nic, ponieważ okazuje się, że dotarła ona do informacji których poszukiwała. Jedyna broń która może ją zniszczyć znajduje się na Dakarze i została zbudowana przez Pradawnych.
Tymczasem w SGC po raz drugi pojawia się Baal. Zdradza generałowi O’Neill że jego flota podąża do Dakary i zdradza mu informacje o broni która może zniszczyć całe życie w galaktyce i której użycia nie zawaha się jego zwierzchnik – Anubis!


Recenzja SGTokar'a (powrót)
Wstęp

Przez cały sezon nazbierało się sporo tematów do rozliczenia. "Lockdown" wznowił sprawę Anubisa, "Gemini" zrobiło z replikatorów potężnego przeciwnika i to na dodatek w naszej galaktyce, piąta kolumna Jaffa ma ambitny plan obalenia Goa'uld'ów ... Te i nie tylko te wątki mają swoje rozstrzygnięcie właśnie w tym dwuczęściowym odcinku pod tytułem Reckoning. Z trudnością układałem rozkład tej recenzji będącej „Odą do Reckoning”. Postanowiłem, więc skomentować w miarę spójny sposób kolejne wątki, które się pojawiły w odcinku przedstawiając jednocześnie najbardziej niesamowite sceny!
Scena: LegoSam zabija Yu (+)

Sama inauguracyjna scena bije odcinki "Summit" i "Last Stand" razem wzięte. Oto już na początku z zaskoczenia jesteśmy wprowadzani na spotkanie Władców Systemu, na którym to Baal przez swoją wysłanniczkę żąda by mu podlegali. To już jest potężne! Potem okazuje się, że został złapany ktoś kto wygląda jak Sam. Oczywiście logicznie było założyć że to raczej LegoSam jednak gdy powiedziała tekst że już teraz jest pułkownikiem to trochę mnie to zbiło z tropu co w sumie dobrze bo moment w którym się ujawniła był bardziej zaskakujący. Muzyczka i scena a'la terminator była fantastyczna! Widząc jak nadlatuje do stacji kosmicznej statek replikatorów widz wie że to już ich koniec. Władcy Systemu przestają istnieć! Jaki może być bardziej intrygujący początek?
Scena: Baal zdaje raport Anubisowi (+)

Teraz pozwolę sobie przeskoczyć do kolejnej wspaniałej sceny ze środka odcinka. Przez większość czasu przed nią byliśmy przekonywani, że głównym graczem w galaktyce po Replikatorach jest Baal. To on był cały czas wymieniany, przez Jacoba, to on prosił SGC o pomoc, jednym słowem był kreowany na jedynego potężnego Goa'uld'a który jest jeszcze w stanie władać Drogą Mleczną. Moment, gdy Baal wkracza do komnaty raczej nie jak bóg, bo bez obstawy już nadawał z tą muzyczką tajemniczości. W dalszej części mamy najazd na tajemniczą postać zakrytą kapturem. OJ! Łatwo było domyśleć się, że to Anubis. Ten przejazd kamerą po jego "garniturze" powodował ciekawość by w końcu pokazać twarz i gdy w końcu została pokazana... tak to musi być Anubis (przy okazji trzeba pochwalić charakteryzatora postaci). Osobiście bardzo mnie cieszy, że z powrotem Anubis króluje jako najczarniejszy charakter. W końcu jest Goa'uld’em który jak żaden inny ascendował, który coś tam wie o Pradawnych i z nimi musiał mieć kontakt. Naprawdę wspaniała postać i dobrze że ponownie powróciła do gry.
Wątek: Baal vs. Jack (+)

Mówiąc o Baal'u nie sposób jest nie skomentować jego konfrontacji pomiędzy nim, a Jackiem. Jak to było całkiem mocno podkreślane w "Zero Hour" O'Neill ma do niego pewien uraz za to że go tak torturował. Dlatego teraz Jack tak delektuje się chwilą, gdy ten przychodzi do niego i prosi o pomoc w pokonaniu replikatorów, a ten z uśmiechem na ustach mu odmawia. Bardzo dobrze, że co jakiś czas serial odwołuje się do tego wątku.
SG-1, Jack-Teal'c (+)

Głównym powodem odmowy Baal'owi pomocy jednak nie była sama chęć rewanżu, a raczej nie dopuszczenie do śmierci Teal'ca. W ramach drużynowości starego SG-1 właśnie ta więź jest tutaj najbardziej podkreślona. Z drugiej strony dziwne że Jack pytał się najpierw o statek, a nie o Daniela, ale może myślał że Daniel chciał gdzieś zostać pobawić się zabytkami. Tak czy owak, w odcinku jest dużo SG-1. Carter pracuje nad bronią przeciwko replikatorom z Thorem, Daniel jest przesłuchiwany przez LegoSam, Teal'c dowodzi piątą kolumną która zajmuje Dakare, Jack rozmawia z Baal'em i Jacobem kontrolując całą sytuację. Jednym zdaniem, każdy członek SG-1 (dawnego) coś robi i jest to pokazywane na ekranie.
Wątek: Jacob (+)

W odcinku tym powraca też bardzo istotna niemal od samego początku serialu postać. Jacob/Selmac stał się teraz bardziej niezależny od Tok'Ra. Fakt faktem jest że zawsze gdy chodziło o jakieś wspólne osiągnięcie Ziemi i Tok'Ra to zawdzięczamy to SG-1 i Jacobowi. Niewątpliwie możliwe odsunięcie tej postaci w „Death Knell” od serialu mnie zaniepokoiło, jednak na szczęście nie tylko Jake powrócił, ale na dodatek wątek tej postaci się rozwinął pokazując właśnie jego większą niezależność od Tok'Ra, a także pewne poświęcenie symbionta, który najwyraźniej rozumie głupotę swoich kumpli z organizacji Anty-Ra.
Wątek: Ascendacja Daniela (+)

Od powrotu Daniela poza jednym małym wyjątkiem z "Orpheus" nie powrócono do tak żyznego wątku jak ascendacja Daniela. Właśnie wspomnienia z tego czasu gdy Daniel ascendował mogły mocno wzmocnić sezon siódmy i doprowadzić do ewolucji tej postaci. Na szczęście o takiej możliwości scenarzyści nie zapomnieli i pojawiła się ona w tym odcinku. Do pamięci Daniela bowiem we własnym celu chce się dorwać LegoSam.
Wątek: Replikatorzy

Właśnie! Replikatorzy. Ten wróg dla Asgardu groźniejszy od Goa'uld'ów przeszedł sporą ewolucję od czasu "Nemesis". W tym odcinku liderem Replikatorów jest człekokształtna maszyna ktora posiada wiedzę Sam Carter i wykorzystuje ją pełnymi garściami. Próba przechytrzenia Daniela ukrywając się pod postacią Omy była wspaniała. Cała konfrontacja Daniela z LegoSam była wspaniała. Nadmienię moment gdy ten wypowiedział zdanie myślowe a'la „prawdziwa Oma Desala” i LegoSam nie mogła jego zrozumieć. To był wspaniały moment.
Wątek: Thor (+)

W odcinku powrócił także Thor. Nie ma on może zbyt kluczowej roli w odcinku, jednak jest nam jak zwykle pomocny. Jak zwykle też z jego postacią powiązano drobną dawkę humoru między innymi w komentarzu jakim Jack go obdarzył o ratowaniu jego skóry czy też humoru sytuacyjnego podczas nagłego przenoszenia Sam zarówno "z" jak i "do" biura O'Neill'a.
Wątek: Rebelia Jaffa (+)

Kolejny wątek który wystąpił w tym odcinku to rebelia Jaffa. Ma on w tym odcinku swój kulminacyjny moment. Na początku uczestniczyliśmy w działaniach prowadzonych przez Teal'ca podobny do taktyki Tok'Ra w podkopywaniu organizacji Władców Systemu. Jednak wraz z zagrożeniem ze strony Replikatorów i w obliczu porażki piątej kolumny dowiadujemy się o tajemniczej Dakarze. Rebelianci podczas narady podejmują decyzję jej zdobycia. Niewątpliwie istotny był tu lobbing (lol) ze strony Bra'tac'a i Teal'ca względem Toloka który wydaje się jakąś istotną postacią w szeregach rebeliantów Jaffa. Moment gdy ten mówi że zajmą Dakarę jest znaczący.
Podsumowanie: 10/10

Dakara jest miejscem gdzie narodził się ponownie Anubis, gdzie powstali Jaffa, gdzie jest broń która może zniszczyć wszystko co żyje w naszym wymiarze w naszej galaktyce, to dawna planeta Pradawnych. I co najważniejsze jest to ostatecznie miejsce które łączy wszystkie wyżej wymienione wątki. Jest głównym celem Baal'a, Anubisa, LegoSam, Replikatorów, Tauri, Rebeliantów jest właśnie Dakara. Tutaj w kolejnej części dojdzie do rozstrzygnięcia wszystkiego. "Reckoning" wydaje się że nic nie brakuje! Odcinek jest pełen wielu kluczowych wątków które mają w nim swoją kulminację, tu gratuluje scenarzystą. Powraca tutaj wiele istotnych postaci takich jak Bratac, Jacob, Thor. W odcinku co chwilę pojawia się postać z SG-1. Co najważniejsze jest masę emocjonujących scen akcji, wspaniałych efektów, zaskakujących momentów i dobrej muzyki. Wspaniała reżyseria. Wspaniała historia. Odcinek ideał! 10/10!
Login:
Hasło: