Nowa gra w świecie Stargate! [wideo]

Wytwórnia MGM oraz Arkalis Interactive ogłosili premierę najnowszej interaktywnej gry przeznaczonej na urządzenia mobilne. IGN donosi, że pierwszy epizod gry swoją premierę będzie mieć w marcu 2013 roku. Trailer przedstawia śliczne animacje z bardzo realnymi podobiznami całej drużyny SG-1. Nie jest to co prawda gameplay, co nie zmienia faktu, że filmy... Więcej...


Notice: Constant DB_PREFIX already defined in /public_html/gwrota.com/_config.php on line 4

Notice: Constant NL already defined in /public_html/gwrota.com/_config.php on line 5

Notice: Constant DB_PREFIX already defined in /public_html/gwrota.com/_config.php on line 4

Notice: Constant NL already defined in /public_html/gwrota.com/_config.php on line 5

Notice: Constant DB_PREFIX already defined in /public_html/gwrota.com/_config.php on line 4

Notice: Constant NL already defined in /public_html/gwrota.com/_config.php on line 5

Notice: Undefined index: https in /public_html/gwrota.com/class/cConfig.php on line 32

Notice: Undefined index: https in /public_html/gwrota.com/class/cConfig.php on line 34

Notice: Undefined index: tryb in /public_html/gwrota.com/class/cEncyklopedia.php on line 48

Notice: Constant DB_PREFIX already defined in /public_html/gwrota.com/_config.php on line 4

Notice: Constant NL already defined in /public_html/gwrota.com/_config.php on line 5

Notice: Constant DB_PREFIX already defined in /public_html/gwrota.com/_config.php on line 4

Notice: Constant NL already defined in /public_html/gwrota.com/_config.php on line 5

Notice: Undefined variable: txt in /public_html/gwrota.com/class/cEncyklopedia.php on line 270

Ra jest stosunkowo późnym bogiem w egipskiej religii. Jego istnienie związane jest z bóstwami Atumem i Chepri, które usposobiły życiodajne siły, poruszające słońce, a jego powstanie przypisuje się kapłanom w Heliopolis. Najstarsze teksty mówiące o Re (Re-Atum-Chepri) jako postaci łączącej obydwa bóstwa, datowane są na okres Starego Państwa; późniejszym okresie był łączony z Horusem jako Re-Hor-Achte. Jego znaczenie rosło do czasów V dynastii, kiedy to został obwołany królem bogów i oficjalnym bóstwem. Od tego czasu, poczynając od Chefrena, wszyscy panujący w Egipcie, do swego tytułu dodawali "Syn Re". Znaczenie "boga bogów", zmalało za czasów XVIII dynastii, a dokładniej za sprawą reformy religijnej Echnatona - arcykapłana w Heliopolis.
Re, jako bóstwo słońca, wyobrażany był jako istota podróżująca barką solarną po nieboskłonie od wschodu do zachodu. Razem z nim, podróżowała cała jego świta, a na dziobie Set wypatrywał odwiecznego wroga - węża Apopa. Gdy słońce znikało za horyzontem, Re rozpoczynał wędrówkę przez podziemne niebo. O północy staczał walkę z Apopem, którą jednakże zawsze wygrywał, i słońce znów świeciło na niebie. Częściowo był z nim identyfikowany Ozyrys; szczególnie podczas podróży przez wody podziemia. Związane jest zapewne ze stwierdzeniem, że życie i śmierć splatają się ze sobą - Re, jako bóstwo żywe, zstępuje do krainy zmarłych, a Ozyrys umiera i zmartwychwstaje.
Jako bóstwo, był on przedstawiany w postaci sokoła, albo człowieka o głowie sokoła z dyskiem słonecznym nad nią, a podczas podroży przez świat podziemny z głową barana; często z koroną podwójną Egiptu Górnego i Dolnego oraz insygniami władzy królewskiej. Nosi on w sobie cechy typowo ludzkie, jak gniew czy litość. Mówi o tym m.in. "mit o wygubieniu ludzkości", gdzie to Re najpierw rozgniewany na ludzkość, postanawia ją zgładzić wysyłając do niej boginię Hathor, jednak po ustąpieniu złości, przebacza ludzkości. Nie tylko pod względem cech wewnętrznych był podobny człowiekowi. W późniejszych mitach, pojawiają się fragmenty, sugerujące, że Re się starzeje i już nie jest zdolny do działań jak w "młodości". Również jego władza nie wydaje się być władzą absolutną, co widać zwłaszcza na przykładzie sporu Horusa z Setem. Po poznaniu jego prawdziwego imienia, Izyda zyskała władzę nad jego osobowością, o czym mówi tekst legendy o Izydzie i Re (z "Papirusu Turyńskiego"): gdy bowiem serce bogini odwróciło się od ludzi, zapragnęła ona posiąść moc taką jak miał Re. Postanowiła zostać Panią Ziemi, poznając jego rzeczywiste imię. Ulepiła ona z ziemi zmieszanej ze śliną Re, Świętego Węża z zatrutymi zębami, i umieściła na drodze, którą miał przechodzić bóg. Gdy przechodził on zgodnie z codziennym zwyczajem, Święty Wąż ukąsił go, napełniając jego ciało żywym ogniem. Towarzyszący mu bogowie usłyszawszy bolesny krzyk, pytali Re co się stało. Lecz paraliż ogarnął jego szczękę, a trucizna ogarnęła całe ciało. Re zwrócił się do otaczających go bogów, prosząc, by użyli swych zaklęć do uzdrowienia go. Gdy nikt nie mógł mu pomóc, podeszła Izyda, a usłyszawszy co się stało, obiecała mu ocalenie w zamian za wyjawienie imienia. Re wymieniał je kolejno, lecz trucizna wciąż była w jego ciele. Dopiero gdy ból się nasilił, wyjawił to jedno, ukryte przed boginią. Słowa Izydy, które wtedy wypowiedziała, stały się zaklęciem leczącym również zwykłych śmiertelników.

Natomiast w filmie, Re (czy raczej Ra) wyobrażany jest pod postacią młodzieńca, otaczającego się dziećmi. Swoją prawdziwą twarz, kryje za maską faraona, która potrafi się w momencie "rozłożyć". Jego prawowitym królestwem, jest planeta Abydoss której mieszkańcy (po zakopaniu wrót na Ziemi) służą mu za niewolników przy wydobywaniu minerału i wyznawców; chociaż prawdopodobnie większość czasu spędza na orbicie planety, w swoim przypominającym piramidę, statku kosmicznym. Jego armia nie jest zbyt liczna, prawdopodobnie kryjący się za maskami przyboczni, pełnią raczej rolę arcykapłanów niż wojowników - chyba, że zajdzie potrzeba, jak podczas powstania wywołanego przez ziemian. Posiada przy tym sarkofag różniący się nieco od spotykanych w serialu - zapewne dlatego, by podkreślić jego władzę - ale identyczny w działaniu. Nie ma dokładnych informacji na temat jego pochodzenia. W filmie zostało powiedziane, że był ostatnim (lub jednym z ostatnich) przedstawicieli swojej rasy, szukającym nosiciela. Nie zostało tu podane, czy chodzi o ostatniego przedstawiciela rasy nosiciela (rasa nieznana), czy też właśnie o symbiota - ale raczej o to pierwsze. Nowym nosicielem na Ziemi, zostaje przypadkowo spotkany chłopak zaciekawiony jego przybyciem. Co ciekawsze, w jaskini z zapisem historii, dla zobrazowania tego faktu, został użyty symbol "oka w trójkącie". Jako władca absolutny, Re uciekał się do terroru zmuszając ludność do służenia mu i oddawania czci. Zapewne przewidział rozwój technologiczny ziemian, albo jego rasa dokonała tych samych odkryć, gdyż nie miał zbytnich problemów z "przekonfigurowaniem" bomby, aby miała większą moc niszczenia. Końcem końców, jako fałszywy bóg był zbyt pewny siebie i swojej technologii. Nie przewidział, że bomba zostanie wysłana za nim w kosmos. Co ciekawsze, tuż przed swoją śmiercią, próbował ją "rozbroić" oczami, co mogłoby sugerować dodatkowe, nieznane możliwości. Chyba, że był to typowy dla jego rasy objaw strachu i gniewu.

Tagi:


Notice: Undefined property: autentyfikacja::$test_ok in /public_html/gwrota.com/admin/class/autentyfikacja_class.php on line 29

Notice: Undefined index: logon in /public_html/gwrota.com/class/konto_class.php on line 75

Notice: Undefined variable: enctype in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 44

Notice: Undefined variable: ramka in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 44

Notice: Undefined variable: name in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 44

Notice: Undefined variable: klasa in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 44

Notice: Undefined variable: tytul in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 64

Notice: Undefined variable: klasa in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 64

Notice: Undefined variable: styl in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 64

Notice: Undefined variable: opisik in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 64

Notice: Undefined property: form::$blad in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 16
Login:

Notice: Undefined variable: klasa in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 72

Notice: Undefined variable: styl in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 72

Notice: Undefined variable: opisik in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 72

Notice: Undefined property: form::$blad in /public_html/gwrota.com/admin/class/form_class.php on line 16
Hasło: